Dala Open 2013

Slutställning

Rk.   Name FED RtgN Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1   Drugge Patrick SWE 2254 Örebro SS 6.5 29.5 0.0 6
2   Zetterberg Staffan SWE 2300 Örebro SS 6.0 31.5 0.0 5
3   Ängskog Kent SWE 2251 Horndals SK 5.5 29.5 0.0 5
4   Hellström Peter SWE 1813 Borlänge SK 5.0 29.0 0.0 5
5   Ståhl Viktor SWE 1892 Borlänge SK 5.0 26.5 0.0 4
6   Nyström Patrik SWE 1801 Bjursås-Falun SK 5.0 26.0 0.0 5
7   Olsson Jörgen SWE 1830 Bjursås-Falun SK 4.5 29.0 0.0 4
8   Tiger-Norqvist Axel SWE 2082 Horndals SK 4.5 27.5 0.0 3
9   Jonsson Emil SWE 2206 Gnarps SK 4.5 27.0 0.0 4
10   Åkerlund Fredrik SWE 1807 Gävle SA 4.5 26.0 0.0 4
11   Dahlqvist Hans SWE 1547 Borlänge SK 4.5 24.5 0.0 4
12   Samuelsson Niclas SWE 1671 Hedemora SS 4.5 24.0 0.0 3
13   Källström Magnus SWE 1851 Horndals SK 4.5 23.0 0.0 3
14   Hörngren Gustav SWE 1500 Örebro SS 4.5 17.0 0.0 4
15   Svensson John SWE 1629 Västerås SK 4.0 25.0 0.5 3
16   Eriksson Magnus SWE 2082 Horndals SK 4.0 25.0 0.5 2
17   Awat Karvan SWE 1885 Västerås SK 4.0 24.0 0.0 4
18   Li Sten SWE 1482 Borlänge SK 4.0 23.0 0.0 2
19   Ljunggren Teddie SWE 1498 Hedemora SS 4.0 22.0 0.0 3
20   Eriksson Edward SWE 1399 SK 33, Enköping 4.0 22.0 0.0 3
21   Fernström Rickard SWE 1648 Västerås SK 4.0 21.5 0.0 4
22   Fälting Petter SWE 1653 Borlänge SK 4.0 21.5 0.0 4
23   Norqvist Lars SWE 1777 Horndals SK 4.0 21.0 0.0 4
24   Lindh Göran SWE 1787 Upsala ASS 3.5 26.5 0.0 3
25   Sjödin Filip SWE 1639 Västerås SK 3.5 24.0 0.0 3
26   Hassan Munther SWE 1647 Borlänge SK 3.5 23.0 0.0 3
27   Sandqvist Hans SWE 1827 Borlänge SK 3.5 22.5 0.0 2
28   Löfström Björn SWE 1609 Katrineholms SK 3.5 22.0 0.0 2
29   Karlsson Patrik SWE 2049 Gävle SA 3.0 27.0 0.0 3
30   Bit-Narva David SWE 1881 SK Rockaden, Sthlm 3.0 24.0 0.0 3
31   Lundberg Björn SWE 1577 Borlänge SK 3.0 23.5 0.0 3
32   Hessel Jan SWE 1497 Bjursås-Falun SK 3.0 22.0 0.0 3
33   Brodin Kjell SWE 1573 Hedemora SS 3.0 20.5 0.0 3
    Menkens Elias SWE 1365 Hedemora SS 3.0 20.5 0.0 3
35   Wahlberg Viktor SWE 1378 Hedemora SS 3.0 20.0 0.0 3
36   Lundberg Annika SWE 1284 Borlänge SK 3.0 14.5 0.0 2
37   Halvarsson Andreas SWE 1484 Borlänge SK 2.5 21.0 0.0 1
38   Pyhälahti Kai SWE 1739 Västerås SK 2.5 19.5 0.0 2
    Sundin Emanuel SWE 1351 Gnarps SK 2.5 19.5 0.0 2
40   Grandin Gunnar SWE 1661 Rånäs SK 2.5 18.5 0.0 2
41   Zhou Wenhan SWE 1252 Hedemora SS 2.5 18.0 0.0 2
42   Eriksson Erik SWE 1133 SK 33, Enköping 2.5 17.5 0.0 1
43   Sjödin Michael SWE 1167 Västerås SK 2.5 17.5 0.0 1
44   Wegblad Mikael SWE 1492 Borlänge SK 2.5 16.0 0.0 2
45   Lundqvist Areon SWE 1259 Hedemora SS 2.0 19.0 0.0 1
46   Hassan Ous SWE 1034 Borlänge SK 2.0 19.0 0.0 1
47   Eriksson Alexander SWE 1169 SK 33, Enköping 2.0 18.5 0.0 2
48   Larsson Christer SWE 1232 Borlänge SK 1.5 20.0 0.0 0
49   Hedberg Per SWE 1064 Bjursås-Falun SK 1.0 18.0 0.0 0

Vi tackar alla deltagare för en väl genomförd turnering och väl mött nästa år!

Några intryck från årets turnering

1301270933d010.pngTotalsegraren Patrick Drugge poserar framför kameran
 
1301270935do7.pngKent Ängskog blev Dalamästare
 
 
1301270934do5.pngHård kamp 1

 
1301270934do3.png
Hård kamp 2
 
1301270934do4.pngHård kamp 3
 
1301270934do2.pngSom vanligt gott om plats i luftiga lokaler
 
1301270933do1.pngIntensiva partianalyser
 
1301271220do2013.jpgDala Open 2013

Här är länken till Dala-Demokratens artikel om Dala Open 2013